Nerwica a związki

23:32:00


XXI wiek to nie tylko nowe technologie. Tempo życia, stresująca praca, natłok obowiązków, wygórowane ambicje i inne czynniki powodują, że choroby psychiczne to swoista dżuma XXI wieku. Coraz więcej osób choruje na nerwicę i boryka się z innymi zaburzeniami psychicznymi. Jak to jest z nerwicą? Jak z nią żyć? Jaki ma wpływ na nasze związki?

Szacuje się, że w Polsce aż 8 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To aż jedna czwarta naszego społeczeństwa! Nerwica jest jednym z nich. Wyróżnia się m.in. nerwicę lękową, natręctw, depresyjną, hipochondryczną. Nerwica jest schorzeniem które powoduje ,,dyskomfort" (o ile takie słowo jest w ogóle właściwe przy tej chorobie) nie tylko u osoby która jest nią dotknięta, ale również u osób bezpośrednio z nią związanych.

Słów kilka o nerwicy...

Nerwica to ciągłe uczucie lęku i zagrożenia. Niestety czego by o niej nie napisać, nie można do końca tego zrozumieć, jeśli nie miało się z nią nigdy bezpośrednio do czynienia. Jak opisać nagły irracjonalny lęk? Duszność, która dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie? Jak wyjaśnić wysoki puls, drżenie rąk i napady paniki? Jak wytłumaczyć ,,zdrowemu" człowiekowi, dlaczego boimy się wyjść z domu, mimo że wczoraj świetnie bawiliśmy się ze znajomymi?

NERWICA TO PIEKŁO, KTÓRE MA WIELE TWARZY. 

TO CHOROBA DUSZY.

Nerwica wiąże się z wewnętrznymi konfliktami danej osoby a także nierzadko traumatycznymi przeżyciami, które zostały w jej pamięci. Ludzie cierpiący na nerwicę mają kłopot w adaptowaniu się do nowych sytuacji i problem z socjalizacją (trudność w nawiązywaniu relacji/w relacjach interpersonalnych). Głównym kompanem nerwicy jest irracjonalny lęk (najczęściej chodzi o paniczny lęk przed śmiercią), który destabilizuje każdą dziedzinę życia chorego. Osoba chora wycofuje się z życia społecznego i prywatnego, boi się podjąć stałej pracy, panicznie boi się odrzucenia i samotności. Lęki, negatywne myśli i pozostałe objawy, osłabiają więzi międzyludzkie osoby cierpiącej na nerwicę.

Nerwica a życie codzienne

Nerwica uniemożliwia bardzo często efektywną pracę. Osobą cierpiącym na nerwicę ciężej jest się skupić na pracy/nauce. W trakcie sesji na studiach czy w ,,gorącym" okresie pracy, chory na nerwicę ma problemy z koncentracją i snem. Choroba znacznie pogarsza jakość życia.

Rodzina

Rodzina bywa zarówno lekiem jak i przyczyną nerwic. Wszystko zależy od relacji w niej panujących. Jeśli mamy do czynienia z domem, w którym możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie, walka z nerwicą jest o wiele łatwiejsza, niż w przypadku w którym na codzień mamy do czynienia z toksykami. Nie można zaprzeczyć, że nerwica nie ma wpływu na relacje chorego z innymi osobami. Często zdarza się tak że najbliżsi nas nie rozumieją i uważają że to nie choroba, tylko nasze ,,widzimisię". Rola rodziny w walce z chorobą polega przede wszystkim na wspieraniu chorego.

Nerwica a wsparcie bliskich

Jak już pisałam, dla osoby dotkniętej nerwicą bardzo ważne jest wsparcie i bliskość. Rozmowa o tym skąd biorą się lęki, pomoc w walce z chorobą i eliminacji bądź zmniejszeniu stresujących sytuacji może pomóc w wyjściu z choroby. Jakiekolwiek zainteresowanie ze strony bliskich i troska budują poczucie przynależności do grupy. Wsparcie rodziny ma ogromny wpływ na leczenie nerwicy. Dzięki wsparciu chory ma odnajdue w sobie energię i motywację do walki z chorobą.


Jak wygląda związek z osobą cierpiącą na nerwicę?

Związek z taką osobą jest wyzwaniem. Nerwica nierzadko bywa powodem kłótni w związkach, kryzysów a w niektórych przypadkach przyczynia się bezpośrednio do rozpadu związku. Osobie, która nigdy nie miała styczności z nerwicą, będzie ciężko zrozumieć człowieka cierpiącego na tą chorobę. Nawet najbardziej wyrozumiała i empatyczna osoba, może mieć na początku problem nie tyle co z zaakceptowaniem choroby, co z jej zrozumieniem. O tym jak objawia się nerwica (symptomów jak i odmian jest cała masa : od nagłych ataków paniki po drżenie rąk i duszności), napiszę w kolejnym poście w którym poświęce uwagę samej chorobie.

Osoby z nerwicą walczą z bardzo zmiennymi i częstymi wahaniami nastrojów. 

Wielu z nas wstydzi się przyznać do tego, że cierpi na zaburzenia psychiczne. Nieważne czy chodzi o nerwicę, depresję czy inną, podobną chorobę. Wśród społeczeństwa nadal panuje przekonanie, że człowiek chory psychicznie to idiota, debil, osoba z patologicznej rodziny bądź ktoś niezrównoważony, ktoś kto ma żółte papiery i może zrobić nam krzywdę. Takie szufladkowanie utrudnia osobom chorym ujawnienie się. Wielu Polaków nadal uważa że chodzenie do psychologa bądź psychiatry jest powodem do wstydu. ,,Chodzisz do psychologa? Jesteś nienormalny?" - niektórzy ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego ile osób z jego bliskiego otoczenia może korzystać z pomocy specjalistów.

Gdzie szukać pomocy?

Z nerwicą można poradzić sobie na wiele sposobów. Jednym z nich jest ten najprostszy, polegający na unikaniu stresujących nas sytuacji i zerwaniu kontaktu z toksycznymi osobami, które powodują eskalacje choroby (toksyczni rodzice, osoby z naszego otoczenia takie jak ex, niektórzy ,,przyjaciele" i toksyczni znajomi, itp.). Podstawową formą jest jednak psychoterapia. Polega ona na rozmowie z psychologiem bądź psychiatrą. Dla osób cierpiących na nerwicę bardzo ważna wydaje się rozmowa oraz możliwość opowiedzenia o swoich problemach i ciężkich przeżyciach. Tłumienie w sobie emocji jest niedobre. Nerwice mają podłoże w wewnętrznych kłopotach, dlatego tak ważne jest uzewnętrznienie się. W procesie leczenia chory potrzebuje wsparcia bliskich osób, które jest bardzo ważne w czasie walki z chorobą.

You Might Also Like

14 komentarze

  1. Najlepsze efekty w przypadku nerwicy daje leczenie farmakologiczne powiązane z jednoczesną psychoterapią.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam 24 na dobę nerwicę

    https://emi-skucinska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesujący post, czekam na ogólny post o nerwicy:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zapraszamy także na naszego bloga psychoterapeutycznego :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nerwica może przyczynić się do rozpadu związku a także może powstać przez toksyczny związek :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Na pewno takie stany nie wpływają na nas dobrze i ja jestem zdania, że po prostu czasami warto jest wybrać się do psychologa. Ja również czasami chodzę do gabinetu http://www.terapiapoznan.pl/ gdzie zawsze znajduję pełne zrozumienie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  9. W sumie są to na pewno bardzo poważne problemy i jak dla mnie poznanie ich genezy jest bardzo ważne. Ja z takimi kwestiami często chodziłam do gabinetu psychologa https://dominikhaak.pl/ i dziś już wiem, że ten wybór był naprawdę dobry.

    OdpowiedzUsuń
  10. Polecam stosowanie kava kava https://kavakavaworks.com/ Mnie bardzo pomogła przy moich problemach, w tym otworzyć się na ludzi i związki.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja za to jestem przekonana, że jeśli chcemy to jesteśmy w stanie wyleczyć się z wielu rzeczy niemal samodzielnie. Na pewno bardzo fajnie również można odbyć wizyty w poradni psychologicznej https://psycholog-ms.pl/ i poniekąd jest to coś bardzo ważnego.

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety nerwica to bardzo poważny stan, który należy leczyć na terapiach. Jest to tak samo wyniszczający stan porównywalny do uzależnienia od narkotyków. Nie warto czekać i mieć nadzieję, że sytuacja sama się wyprostuje. Warto udać się po pomoc

    OdpowiedzUsuń