Zwiedzamy Polskę - Pszczyna

16:11:00


Widok na Pałac od strony parku. Prezentowane zdjęcia są moją własnością. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim z 4 lutego 1994 roku)
Dziś zabiorę was na wycieczkę po malowniczej Pszczynie. To piękne miasto leży w południowej Polsce w województwie śląskim. Często nazywane jest Perłą Górnego Śląska. Niegdyś miasto było siedzibą Księstwa Pszczyńskiego, zaś w latach 1975 - 1998 należało administracyjnie do województwa katowickiego. Dziś ziemia pszczyńska, do której należała także znaczna część Górnego Śląska, jest obecnie tylko pojęciem historycznym.


Ratusz w Pszczynie - perła architektury neorenesansu

Zaczątkiem ówczesnego zamku był zameczek myśliwski wzniesiony prawdopodobnie w XII wieku przez księcia opolsko - raciborskiego, jako strażnica znajdująca się przy szlaku handlowym łączącym Morawy z Rusią Kijowską. Ziemia pszczyńska należała wówczas do Małopolski, dopiero 40 lat później stała się częścią Śląska. Po śmierci ostatniego władcy księstwa opolsko - raciborskiego, księcia Leszka, ziemia trafiła w ręce czeskich Przemyślidów. Jeden z nich, Jan II Żelazn, ożenił się w 1407 roku z Heleną Korybutówną, która znacznie przczyniła się do rozwoju Pszczyny. Dzięki jej staraniom dokonano przebudowy zamku w stylu gotyckim.Silnie ufortyfikowana twierdza składała się z dwóch budynków otoczonych murem obronnym i fosą.

W połowie XVI wieku właścicielem zamku pszczyńskiego został biskup wrocławski - Baltazar Promnic. Bratanek biskupa podjął przebudowę zamku w stylu renesansowym. W efecie powstały dwie dwupiętrowe budowle mieszkalne, połączone murem kurtynowym z krużgankami od północy.

Kolejną poważną przebudowę zamku w stylu barokowym zapoczątkowano w 1734 roku, jednak pożar który wybuchł w 1737 roku zniszczył zarówno nową budowlę jak i skrzydło zachodnie. W trakcie odbudowy trwającej trzydzieści lat, powstał pałac składający się z części środkowej i dwóch skrzydeł bocznych, zaś całość została podwyższona o jedną kondygnację i nakryta mansardowym dachem z lukarnami (pionowe okienko w dachu doświetlające poddasze) - wszystko to widoczne jest na wykonanym przeze mnie zdjęciu poniżej.


W XIX wieku skupiono się wyłącznie na drobnych pracach budowlanych i remontowych. Koncentrowały się one głównie na przebudowie wnętrz i zmianie ich wystroju. W okresie gdy zamek należał do Hochbergów, architektem był Hipolit Aleksander Destailleur. Jego dziełem jest projekt przebudowy w latach 1870 - 1876, w trakcie której zamek zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz otrzymał wystrój nawiązujący do minionych epok. To właśnie on zaprojektował wystrój Sali Zwierciadlanej, w której, dzięki znakomitej akustyce, organizowane są koncerty muzyki kameralnej.

Poniżej kilka zdjęć z wnętrz zamkowych :)










Cena jaką musimy zapłacić za bilet nie jest wysoka jeśli bierzemy pod uwagę to co możemy zobaczyć w budynku. Jednym minusem są ochroniarze (?), którzy patrzą na Ciebie jak na złodzieja i gdy wleczesz się na końcu grupy by wszystko dokładnie obejrzeć i przeczytać ,,ciekawostki" to nieziemsko wzdychają chcąc pokazać że nie ma czasu na takie ,,plątanie się" i najlepiej żeby wszystko oglądać naprędce i jak najszbciej przejść z jednego pomieszczenia do drugiego by Panie pilnujące porządku przypadkiem się nie zmęczyły ;)

Kiedy zwiedzać?

Jeśli mogłabym wam doradzić to najlepiej wczesną jesienią. Ja byłam tam w październiku i za nic nie oddałabym tego jesiennego zamkowego parku :) Promienie słoneczne rozświetlające parkowe alejki, kolorowe liście... Magia sama w sobie. Już nie wiem co mnie bardziej urzekło - park czy zamek :) Sami zobaczcie i oceńcie :)








Niebo na ziemi, zgadzacie się? :)

Cennik :

Wnętrza XIX i XX-wieczne

Bilet normalny - 14.50zł
Bilet ulgowy - 8,50zł

Zbrojownia

Bilet normalny - 5zł
Bilet ulgowy - 3 zł

Stajnie Książęce

Bilet normalny - 5zł
Bilet ulgowy - 3 zł



You Might Also Like

7 komentarze

  1. Nigdy tam nie byłam ale podoba mi się bardzo, a wnętrza zamku robią wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorąco zachęcam :) Pałac wspaniały, a park? W parku można się zakochać !

      Usuń
  2. Ale genialne miejsce! W Polsce naprawdę jest co zwiedzać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się z poprzedniczką - w Polsce jest na prawdę co zwiedzać. Ja właśnie niedługo jadę do Pszczyny. Mam nadzieję, że uda mi się zwiedzić zamek.
    Pozdrawiam :)
    www.oczamihumanistki.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Pieknie, musze sie tan wybrac :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak bajecznie i dostojnie :) I niech ktoś powie, że nie ma gdzie jechać w Polsce!!!!! A jesienią rzeczywiście najpiękniej :)

    OdpowiedzUsuń