Dieta na Łojotokowe Zapalenie Skóry cz. 1

15:51:00


Łojotokowe Zapalenie skóry to nie tylko drogie tabletki, kremy czy leki sterydowe. To także dieta. Na wielu forach spotykam się często ze stwierdzeniem, że właśnie dzięki diecie jesteśmy w stanie prawie do minimum zneutralizować tak upierdliwą chorobę jaką jest Łojotokowe Zapalenie Skóry. Dziś część pierwsza o tym czego nie możemy jeść :)

Przyczyny choroby nie są znane. U mnie pojawiła się znikąd. Zaczęło się od swędzącej skóry głowy a skończyło na ogniskach zapalnych znajdujących się na twarzy. ŁZS pojawia się wtedy, kiedy skóra produkuje nadmierną ilość sebum (tłuszczu skórnego) przez gruczoły łojowe. Łojotok pojawia się przeważnie w okresie dojrzewania i pokwitania. Mówi się że schorzenie ma podłoże genetyczne, jednak wątpie że tak jest naprawdę. Jestem pierwszą osobą w rodzinie, która cierpi na podobną przypadłość.

Zdrowe odżywianie może mieć nie tylko wpływ na złagodzenie objawów choroby ale również przyczynić się do zmiany wagi czy dobrego samopoczucia. Nikt nie każe nam odmawiać sobie przyjemności czy całkowicie zrezygnować z ciast i innych słodkości (choć przy naszej chorobie całkowite zrezygnowanie z nich byłoby najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bakterie znajdujące się w jelitach żywią się m.in. węglowodanami).

Dieta ma ogromne znaczenie w ŁZS. Dziś o tym czego NIE NALEŻY jeść, cierpiąc na ŁZS.

Lista produktów których NIE należy jeść :

- Cukru i produktów zawierających cukier (jogurty, słodycze, ciasta, ciastka, batony, etc.)
- Alkohol
- Żółty ser
- Sól
- Wędzone/Głęboko smażone mięsa
- Ostre przyprawy
- Ziemniaki (gdyż posiadają zbyt dużą ilość skrobi)
- Biały ryż
- Białe pieczywo
- Biały makaron
- Dżemy, powidła, kremy czekoladowe kremy takie jak Nutella
- Parówki
- Jedzenie typu Fast Food
- Przetwory mięsne
- Grzyby
- Majonez

Czarna lista napojów :

- KAWA
- CZARNA HERBATA
- SOKI
- NAPOJE KOLOROWE I GAZOWANE

Kwestia sporna :

- mleko - różne fora, różne opinie. Raz mówi się że mleko szkodzi, raz że jest obojętne.

Podsumowując :

Borykając się z ŁZS powinniśmy przede wszystkim do minimum ograniczyć węglowodany, nabiał, sól oraz ostre przyprawy. Ogólnie rzecz biorąc należy unikać wszystkiego co jest nadmiernie słone lub słodkie. Dieta powinna polegać na wykluczeniu z diety cukrów prostych, tłuszczów nasyconych oraz produktów wysokoprzetworzonych bądź o wysokim indeksie glikemicznym, a włączeiu do niej np. tłuszczy nienasyconych (np. w postaci ryb).

Stosując dietę należy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze efekty widać niekiedy po 2 miesiącach, czasem dopiero po pół roku. Dieta co prawda nie sprawi że choroba zniknie, ale nasza skóra będzie w lepszej kondycji. Ponadto dieta i jej działanie to kwestia indywidualna. Niektórzy mają pogorszenie po mleku, niektórzy nie, niektórzy jedzą orzechy bez obawy o konsekwencje, niektórzy dostają po nich wyprysków. Mimo wszystko uważam, że warto zmienić swoje zasady żywieniowe i wprowadzić zdrowe odżywianie.

I jeszcze jedno.

STRES jest najczęstszą przyczyną łojotokowego zapalenia skóry. Przy okazji znacznie nasila objawy i powoduje łysienie łojotokowe.

Przydatne linki :





You Might Also Like

7 komentarze

  1. Perfidne choróbska. Moje dzieciaki mają AZS. Też lekarze twierdzą, że choroba genetyczna, jednak u mnie w rodzinie i u męża nie było takich problemów. Przy AZS tak samo jak przy ŁZS dieta to podstawa, choć widzę że trochę inne produkty są niedozwolone niż u nas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiadomo, że w różnych schorzeniach kluczowe są leki, ale faktycznie - dieta też ma ogromny wpływ na wszystko, więc koniecznie musicie się tym zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna artykuł dieta jest najważniejsza!

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawa dieta. Nie testowałam jej jeszcze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń